dbKES Mühendislik, İnşaat, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

OPERA

Opera uzaktan kontrol edilebilen, gürültü monitör sistemidir. Sistem BLUE SOLO / Symphonie teknolojisini barındırır. 1 ana ünite ve 8 mini ünitelerden oluşur. Ünitelerin üzerinde tip 1 mikrofon bulunmaktadır.

Mini üniteler ana ünite ile radyo frekansı üzerinden bilgi alışverişi yaparlar. Ana ünitenin internet hattına bağlı olması gereklidir. Bu bağlılık GSM SIM card sisteme konularak veya ADSL, Ethernet hattı gibi çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. Sistemin ana fikri bütün ünitelerden alınan gürültü seviyelerini anında ana merkeze bildirilmesidir. Ana merkez bilgisayarında kurulan yazılım ve monitör edilen bölgenin haritasının da yazılıma eklenmesiyle , seçilen bölgelerin gürültü seviyesinin anında izlenmesi gerçekleştirilir.

ÖRNEKLER

Senaryo 1:

Gece gürültüsü olan bir bölgede seviye normallerin üzerine çıktığı zaman sistem cep telefonunuza sms geçebilir.

Senaryo 2:

Gündüz ofisinizden ayrılmadan bölgelerin (fabrika, eğlence yerleri, atölyeler, havaalanları..vs) seviyelerini kontrol edip olabilecek şikayetleri önceden belirleyerek halkı uyarabilirsiniz. Sonuç: Halkın gürültüden kaynaklanan rahatsızlığını önceden tespit ederek gerekli eğitim ve cezai uygulamaları verebilirsiniz. Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılan bu sistemleri uygulamak insan sağlığına verilen önemi öne çıkartacağından yurt içinde ve dışında önemli bir prestij elde edilmesinde kaynak olacaktır.